Vücut Tipine Göre Kıyafet Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Kıyafet Nasıl Seçilir? | Bianco Lucci

Kıyafet seçimlerinde kaliteli ve konforlu yapıya sahip olan ürünlerin seçimi ne kadar önemli ise estetik ve şık bir görünüm sunan seçeneklerin tercih edilmesi de bir o kadar önemlidir. Modaya uygun modern bir kıyafet ise her zaman kullanıcıların üzerinde estetik durmaz. Bu noktada kullanıcılar vücudunu iyi tanıyarak vücut tipine uygun parçaların özelliklerine vakıf olmalıdır.

Herkesin vücut yapısı birbirinden farklıdır. Günümüzde 6 farklı vücut tipi bulunur. Bunlar;

  • Armut şekli vücut tipi,
  • Ters üçgen şekli vücut tipi,
  • Kum saati şekli vücut tipi,
  • Dikdörtgen şekli vücut tipi,
  • Oval şekli vücut tipi,
  • Elmas şekli vücut tipi şeklinde sıralanabilir.

Bunlardan hangi gruba dâhil olduğunu bilen kişi, kıyafet seçimlerinde de önceliği bu vücut yapısına uygun olarak tasarlanan modellere verir. Bu şekilde oluşturulan kombinlerle vücutta vurgulanması istenen noktalar ön plana çıkarılırken gizlenmesi gereken detaylar saklanır.

Doğru Tasarımlarla Eşsiz Kombinler Yaratma İmkânı

Kullanıcıların kombin yapma sürecinde en çok zorluk yaşadığı konu vücut tipi konusunda bilgisiz olması nedeniyle hangi kesimleri tercih edeceğine karar vermesidir. Vücutta beğenilmeyen noktaların doğru bir şekilde kapatılması çok önemlidir.

Kusursuz oluşturulan kombinlerde kişiler giydikleri kıyafetlerle çok daha özgüvenli hisseder ve keyifli anlar yaşar. Bu nedenle dikkatli ve bilinçli hareket etmek çok önemlidir. Örneğin; kişinin üst bölgesinde fazlalığı varsa daha dökümlü olan bluzleri tercih etmelidir. Aynı şekilde alt fazlalığı olan bir yapıya sahip olan kişi hatları belli eden ve öne çıkaran tayt gibi ürünlerden kaçınmalıdır. Siz de giyim konusunda başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız vücut tipinize uygun giyim ürünleri tercih etmelisiniz.

Vücut Tipine Uygun Modellerle Çok Daha Fit Görünüm

Vücut tipinize karar verirken öncelikle her bir vücut tipinin özellikleri öğrenilmelidir. Armut şekli vücut tipine sahip olan kişilerin üst bölümü ufak iken alt bölümü çok daha geniş yapıdadır. Bu grupta yer alan kişiler kolye, fular, küpe gibi aksesuarlarla dikkatleri üst bölüme çekmelidir. Çok dar kıyafetlerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca daha canlı, renkli ve desenli parçalar için üst giyim ürünleri tercih edilmelidir.

Ters üçgen şekli vücut tipi olan kişilerin ise omuzları geniş ve üst bölgesi yapılı olur. Bu noktada bacaklar daha ince ve düzgün durduğu için bacakları ön plana çıkaran kıyafetler idealdir. Özellikle geniş omuzlu ceketlerden ve gömleklerden kaçınmak gerekir.

Dikdörtgen şekli vücut tipinde üst ve alt beden eşit olur. Göğüs kafesi ise daha büyüktür. Bu durumda yine bacakların vurgulanması gerekir. V yaka kıyafetlerle orta ya da yüksek bel jean ideal olur.

Kum saati şekli vücut tipinde kemik yapısı küçük olur. Özellikle kemer detaylı kombinler bu vücut tipine çok yakışır. Ayrıca düşük bel pantolonlar tercih edilebilir. Elmas şekline sahip kadınlarda ise omuzları incedir buna rağmen ise kalçalar geniştir. Bu nedenle arka tarafında detay olan pantolonlardan kaçınmak gerekir.

Oval şekli vücut tipine sahip kişilerde ise büyük göğüsler ve geniş göğüs kafesi olur. Bu durumda V yaka tercih edilerek boyun bölgesi ince gösterilmelidir. Siz de vücut şeklinizi öğrenerek kendiniz için en ideal kıyafet seçimlerini yapabilir ve eşsiz kombinlerin yaratıcısı olabilirsiniz.

Etiketler: giyim
Ocak 07, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR