Sokak Modası Nedir?

Sokak Modası Nedir Bianco Lucci

Sokaklarda oluşan bir moda olması nedeniyle çok daha hayatın içerisinden izler taşıyan sokak modası, günlük hayatın içerisinde çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin tercih ettiği giyim stilini ifade eder. Şehrin sokaklarında her yaştan insanın şekillendirdiği bir kültür olarak da ifade edilen bu moda, sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Örneğin; 70’ler, 80’ler, 90’lar ve sonraki süreçler için trendler kendine özgü bir yapıya sahiptir ve dönemin kültürünü yansıtma konusunda oldukça başarılıdır. Şehrin sokaklarında gezinirken tercih edilen kıyafetler sokak modasını yansıtır ve çağın izlerini de üzerinde taşır.

Toplumun Kültürünü ve Karakterini Yansıtan Sokak Modası

Şehrin sokaklarında giyim için tercih edilen ve adına sokak modası denilen moda türü, genel olarak toplumun kültürünü ve karakterini yansıtır. Bu nedenle zamanla değişen ve gelişen bir yapı olarak karşımıza çıkar. Toplum kültürü nasıl zengin ise sokak modası da bir o kadar zengindir ve oldukça çeşitlilik içerir.

Toplum tarafından kendiliğinden oluşturulduğu için sokak modasını moda devleri olarak bilinen markalar yönetmez. Çünkü sokak modası bir yaşam stilinin ortaya çıkardığı bir unsurdur. Bu tür toplum tarafından oluşturulan kültürlerden bireyler kendine özgü bir tarz yaratarak yeni bir modanın doğmasını sağlar. Kendi karakterini ve tarzını özgün bir çizgiyle vurgulayan kişiler, sosyakültürel gruplar tarafından belirlenen sokak modasından esinlenerek bireysel stilini oluşturur.

Moda Endüstrisine Yön Veren Toplumsal Eğilimler

Toplumun sosyal etkinlikler sonucunda ortaya çıkardığı sokak modası, sektördeki dev markalar tarafından oluşturulmaz. Aksine sokakta kendiliğinden ortaya çıkan giyim kültürü, markaların bünyesinde şekillendirilerek kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu nedenle moda endüstrisine toplumsal eğilimler yön verir.

Modern şehrin sokaklarındaki kültüre uyum sağlayan sokak modası, genel olarak modanın yönünü belirleme konusunda da oldukça başarılıdır. Sektörün devleri sokaktaki kültürü yakından takip ederek tasarımlarını oluşturur ve koleksiyonlarını genişletir. Bu da sürekli değişen ve evrilen sokak kültürünün modayı da kendine uygun hale getirmesine neden olur. 

Sokak Modasına Yönelik Giyim Önerileri

Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler sokak modasını yakından takip ederek şık ve konforlu kombinlerin keyfini çıkarır. Kadınlar kombinlerini yaratırken feminen tarzını vurgulayan ve zarafetini ön plana çıkaran parçaları tercih eder. Aynı zamanda gizemli ve estetik bir görünüme sahip olmak isteyen kadınlar için tasarlanan şapka, fular, bere gibi aksesuarlar büyük beğeni toplar.

Erkekler ise daha maskülen ve özgün tarzı benimser. Vücut yapısına uygun jean, mont, tişört, sweat gibi ürünler tercih edilerek konforlu bir şıklık ortaya çıkarılır. Özellikle yaz aylarında tişört, kapri, convers ayakkabı ya da ip askılı elbise, hasır şapka, sneakers ile oluşturulan kombinler büyük beğeni toplar.

Kış aylarında ise bot, şişme mont, sweat, jean gibi ürünlerle oluşturulan kombinlerin yanı sıra kaban, triko kazak, kadife pantolon ve outdoor ayakkabı kombinleri de ilgi görür. Her dönem kendini yenileyen sokak modasında giyim önerileri de sürekli değişiklik gösterir. Bu nedenle modanın yakından takip edilerek çağdaş çizgilere sahip olan seçeneklerin seçilmesi önemlidir.

Etiketler: giyim
Ocak 25, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR