Karantina Dönemi Moda Anlaşımızı Nasıl Etkiledi?

Karantina Dönemi Moda Anlaşımızı Nasıl Etkiledi

2020 senesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumlu - olumsuz birçok etkiyi beraberinde getirdi. Bu doğrultuda farklı sektörleri etkisi altına alan karantina dönemi, moda dünyasına da ciddi şekilde yansıdı. Moda dünyasında adeta bir devrim yaşandı ve birçok parça yerini ev giyimine bıraktı.

Ayakkabı

İlk olarak ayakkabılarla başlamak istiyoruz. 2020 senesinde önceki yıllara kıyasla daha az ayakkabı alındığı yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü birçok insan günlerce hatta haftalarca evden çıkmadı. Hal böyle olunca ayakkabı yerine evde giyilebilen terlik ve botlar önem kazandı. Birçok kişi ev kombini oluştururken panduf giyerek rahatlığın ve özgürlüğün tadını çıkardı.

Çanta

Moda dünyasında çanta konusunda da bir gerileme yaşandı. Hayatının önemli bir kısmını evde geçiren ve işlerini de evden yapan kişiler çanta kullanmak istemedi. Hatta insanlar markete gidip gelirken hijyen nedeniyle var olan çantalarını bile kullanmadı.

Sweatshirt

Sweatshirt önceki yıllarda da zaman zaman moda olsa da asıl popülerliğini 2020 senesinde yaşadı. 2020 yılında hem eve hem de sokak modasına uyum sağlayan sweatshirt, rahatlık arayışında olan kişilere şıklık sundu. Neredeyse her renk, desen ve tarzda sweatshirt moda dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Bu parçanın yükselişi 2021 yılında da devam ediyor.

Eşofman Altı

Karantina döneminden en çok etkilenen parçalardan bir tanesi de eşofman altıdır. Önceki yıllarda dışarda giymek amacıyla çok fazla tercih edilmeyen eşofman altı, günümüzde neredeyse her yerde giyilir hale geldi. Farklı tarzlardan oluşan eşofman altlarının yanı sıra jogger pantolonlar da önem kazandı. Özellikle eşofman altı ve sweatshirt kombinlerine gözümüz o kadar alıştı ki, hiç giymemiş olanlar yabancılık çekti. Ayrıca eşofman altı 2020 senesinin en çok satan parçaları arasında yerini aldı.

Şık Pijama Trendi

Son yıllarda sokak modasından çok ev giyimi önem kazandı. Hal böyle olunca pijamalar en çok satılan kategoriler arasında yerini aldı. Bu nedenle birçok kişi farklı tarzlardan oluşan pijamalar satın almaya başladı. Ancak, en çok şık pijamalara karşı rağbet gösterildi. Artık insanlar aynada gördüğü kişiye karşı kendini iyi ve güzel hissettirmek istedi. Tüllü, saten ya da dantelli pijamalar karantina döneminde hayatımıza giren parçalar arasında yerini aldı.

İş Kıyafetleri Rafa Kaldırıldı

Birçok işyeri takım elbise vb. resmi giysilerin kullanılmasını yasakladı. Bunun yerine iş hayatında günlük kıyafetler yer aldı. Bu doğrultuda erkeklerin vazgeçilmezi olan takım elbiseler rafa kaldırıldı. Birçok takım elbise fiyatları yarı yarıya düşse de kimse satın almak istemedi.

Tokalar

Kadınlar için en önemli parçalar arasında toka yer aldı. Evde şık ve güzel görünmek isteyen kadınlar farklı stillerden oluşan rengârenk tokalar kullandı.

Yüz Maskesi

Elbette senenin vazgeçilmezi yüz maskeleridir. İlk etapta sadece düz maskeler kullanılıyordu. Ancak birçok ünlü modacı farklı desenlerden oluşan maskeler üretti. Bu sayede kıyafetlere uygun maske kullanma alışkanlığı kazanıldı.

Etiketler: giyim
Şubat 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR